Företagsbesök Stora Enso Nymölla

Efter en inledande presentation besökte deltagarna produktionen och framförallt pappersmaskinen PM 1.

Med cirka 1000 meter per minut produceras trotjänaren PM 1 A4 papper i 9-metersbredd. Papperet rullas upp på stora rullar (Tambourer), som därefter skärs ned i lämpligt format.

Lokalt utvecklat är produkten ”Express Pack” som är en full kartong 2500 papper utan mellanemballage. Väl värt att notera är att det inte är pappersbladen som packas i kartongerna. Processen är den omvända, d.v.s. kartongerna viks runt papperet, det går mycket fortare.

Tillverkningen på Stora Enso Nymölla sker dygnet runt 365 dagar om året och går det som ska stannar processen i massatillverkningen bara var 18 månad.

//Pontus Lindberg

 

Kalendarium

Kina - från etablering till expansion
28 maj 2012       
Nordöstra Skånes framtid
29 maj 2012       
Handelskammarens Årsmöte 2012
30 maj 2012       
Business study trip - Sydkorea och Japan
02 juni 2012       
After Work med Handelskammaren
07 juni 2012       
Företagsbesök på Maersk med tema CSR
14 juni 2012       
After Work med Handelskammaren
19 juni 2012       
Human Scanning
13 september 2012       
Human Scanning
18 september 2012       
Se hela kalendariet

Alla medlemmar har möjlighet att publicera erbjudanden under Member to member på www.handelskammaren.com

Medlemmar kan via Handelskammaren bjuda in till invigning, frukostmöten, seminarier och kundträffar.

Senaste blogginläggen

Per Tryding
Vice VD


Stephan Müchler
VD

Vi blickar tillbaka på genomförda arrangemang via bild och text.
Logga in